www.Festinocafe.com

Festinocafe Acılmıstır.Sohbet Sitemize Sizleride Bekliyoruz.
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yapSOHBET

Paylaş | 
 

 Ç@RŞI nedir?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
safac
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 81
Kayıt tarihi : 30/03/09
Nerden : İzMiR---uRLa

MesajKonu: Ç@RŞI nedir?   Çarş. Nis. 08, 2009 12:28 pm

Yaklasik 20 sene önce derbi maçlarda stadin ikiye bölündügü, kapismanin bol oldugu zamanlarda kendi semtlerindeki kapali tribünü kaptirmak istemeyen bir grup harbi Besiktasli gencin örgütlenip kurdugu topluluktur.
Bu topluluk daha sonra büyüyüp 'Çarsi' adini almis ve pek çok kapismadan galip çikarak derbi maclarda kapaliya tek basina hakim olmuslardir.Kapitalistlerin istahini kabartan günümüz futbolunda Fener seyircisinin hazmettigi gibi kale arkasina atilmayi hazmedememis ve ugruna zamaninda kafa göz yardiklari kapali tribunu tekrar geri almislardir.
Zira kapali önemlidir çünkü kale arkasinda 20000 tane eleman kiçini yirtip bagirsa kapalidan 5000 kisinin çikardigi ses her zaman maçta daha etkili olur.Gs'nin bir kaç sene önce italya'da ki ultras tribününden yürüttükleri adla kapalida yuvalanan taraftarciklari saymazsak, dünyada olusumu kapali tribünde olan ve bu yüzdende korkutucu olan belki de tek gruptur.
'Çarsi kapalinin ortasinda siralanan bir grup degildir. Çarsi bir ruhtur. Çarsi, New Yorkda metro trenine yazilmis siyah beyaz bir grafitidir, Prag'da duvara yazilmis bir yazidir, Erzincan'da bir dagin yamacina yazilmis sevgidir,Adana'da bir rengi bozuk derneginin duvarlarina boyanmis siyah'la beyazdir,Galatasaray lisesi duvarina yazilmis 'ÇARsI ULAN' isaretidir.
Bir tiyatro sahnesinde hiç bir dekora uymadan sirtinda tasinan kutsal Besiktas formasindadir Çarsi.
Zonguldak'ta maden göçügünden çikarildiginda ilk nefesle sorulan 'maç kaç kaç? ' sorusundadir Çarsi. Hakeme kizdiginda 'satanist hakem' diye bagirip gündemi takip edenlerdir.
******e dil uzatan dönemin milletvekili Hasan Mezarci'ya 'Hasan Mezarci'ya kafam girsin' diyen tezahüratiyla cumhuriyetin Kemalist çizgisindeki durusunun ödünsüz sesidir. Ezik civcivler'in yalakaliklarina 'Tek Adam, Atam' yada 'Bir pankartta Verhaugene aç avrupa sampiyonu ol Fener' diyen zekadir.
Besiktas askini pankartlarda 'Baska Boyutlarin Tanrisi' diye ifade eden kalptir. Ceza'si geregi bos kalmis tribünlere 'Ruhumuz Yeter' yazan yüreklerdir.
Kasinani tesislerinde ziyaret eden yada ellerine verdikleri 'Cobarde Gallina Ortega' (Korkak Tavuk Ortega) pankartiyla maymun edenlerdir. 'Erkek Adam Renkli Takim Tutmaz' deyip alemi dut yemis bülbüle çevirenlerdir. 'Isiklar Söndügü Zaman Tüm Fenerliler Güzeldir' pankartiyla herkesi güldürenlerdir. 'Bizim Taraftarimiz Daha Fazla' diye böbürlenenlere 'En Fazla Sinekte Bokun Üzerinde Olur'cevabini yapistiranlardir.
Futbolcusuna kizdiginda 'Askimiz Renklere Sizlere Degil' diyen renk asktir. 2 km bayrak yapip dünya rekoru kiran sevgidir, o bayragin en arkasinda hiç birakmadan duran 72 yasindaki teyzedir. Dünkü bükres maçinda televizyonlarin gösterdigi,o sogukta, ayakta boynunda siyah beyaz kaskoluyla titreyerek Karakartallarini seyreden ninedir.
Tribünde bir doktordur, isçidir, is adamidir, okuma yazma bilmeyen bir sokak çocugudur,profesördür. Omuz omuza ziplayip 'Besiktasim Benim Biricik Sevgilim' diye gözünde yas girtlagini yirtan solcusudur, sagcisidir, ateistidir, hacisidir, müslümanidir, ermenisidir, yahudisidir, hiristiyanidir.
Irak isgalinden önce savasa karsi duran yurtseverlerin yanindaki ruhtur. Mitinglerde 'Besiktasliyiz, Savasa Karsiyiz' tezahüratlarinda, tribün'de 'Savasa Hayir', 'Amerikan sahinlerine Karsi Karakartallar' pankartlariyla tepkisini koyandir. bir F16 burnuna yapilmis Kartaldir.
Çarsinin 'a' sini anarsinin 'a'siyla yazan güce tapmayan isyankarliktir. 'Siyah Beyaz - Ölüm Yasam' diyen felsefedir. Holiganligi kahpelik, delikanliligida hayat felsefesi olarak benimseyenlerdir. Sevinmek için sevmeyendir, inadina inançla bagli olandir. Nazim Hikmet'in 'Aslolan Hayattir' ina tribünlerin haci babasiyla 'Hayatta Besiktas'tir.' diye ölümsüzlestirenlerdir.
'Çarsi, Mustafa Kemal hariç herkese,hatta kendine de karsi' diyen aykiriliktir Tribüne boydan boya 'Ölüm Ne Zaman Ve Nereden Gelirse Gelsin; Mezarima Siyah Beyaz Güller Atilacaksa, Mezar Tasima Besiktas Yazilacaksa, Böyle Ölüm Hos Gelsin Sefa Gelsin...' yazan ölümsüz sevgidir. Çarsi ruhu Besiktas'inin uslanmaz asi ruhudur, Besiktas'ini taparcasina seven çilgin asigidir.

ÇARsI ALAYINA GiDER, ÇARsI HERYERDE...

'çarsi emniyetin karsi cikmasina ragmen kadiköye toplu gidip eziklerin bekliyoruzuna cevapi onlari orda döverek vermektir....! ! ! ! ' (taksilerle)
'çarsi ezik bi hakemin irkçi sözüne karsilik 'hepimiz zenciyiz' pankarti açarak irkçiliga karsi tepkisini koyandir.'
'çarsi seyirci degil gercek taraftar oldugunu 2000 kisiyle 50000 ezigi susturan, o toplulugu maymuna cevirmektir.

çarsi bir ruhtur.maçta 90 dakika susmadan girtlagi yirtilana kadar bagiran tezahürat yaparken dünya ile iliskisi kesilen gözü hiçbir seyi görmeyen deplasmana giderken bizi tasiyan otobüslerin heryerine çarsi burada akilli olun notunu yazan kadi(n) köyde fenerli taraftarlara korkak tavuk ortega pankartini açtiran bütün toplumsal olaylara duyarli olan deplasmanlarda besiktask'ini hiçbir zaman yanliz birakmayan kadi(n) köyde ve samiyende rakip takim seyircisne sanki deplasmandiymis havasini tattiran her semtte duvarlain üstünde amblemi olan basin tarafindan (kendini bilmez basina sözüm) her zaman kötü taraftar olarak gösterilen hiç bir zaman irk ayrimi yapmayan her maça yeni bir bestesini söyleyerek baslayan besteleri diger beste özürlü takim taraftarlarinca çalinan güne baslarken besteyle uyanan en büyük askin besiktask oldugunu dünyanin öbür ucundaki insanlara duyurmaya çalisan bir ruhtur.çarsi bir ruhtur bunu kabul etmeyen ruhsuzdur......

çarsi kendini besiktasa adamis bir ruhtur..
çarsi besiktasi için kendi canini weren bir birliktir.
çarsiyi anlamak zordur herkes anlayamaz..
çarsi bir felsefedir...
çarsi bir yasam tarzidir...
çarsi için bir bölüm diil bir ömür yetmez..

BU SEWDA BiTMEZ-HASRET BiRMEZ-iSTEYEN GiDER HiÇ FARKETMEZ-BU ALEMDE ÇARsI-HERKESE KARsI-ALLAH AFFEDER-ÇARsI AFFETMEEEZZ

çarsi kapalinin ortasinda siralanan bir gurup degildir. çarsi bir ruhtur. çarsi, new york'da metro trenine yazilmis siyah beyaz bir grafitidir, prag'da duvara yazilmis bir yazidir, erzincan'da bir dagin yamacina yazilmis sevgidir, adana'da bir rengi bozuk derneginin duvarlarina boyanmis siyah'la beyazd1r, galatasaray lisesi duvar1na yaz1lm1_ 'çarsi ulan' isaretidir. bir tiyatro sahnesinde hiç bir dekora uymadan sirtinda tasinan kutsal besiktas formasindadir çarsi. zonguldak'ta maden göçügünden cikartildiginda ilk nefesle sorulan 'maç kaç kaç? ' sorusundadir
çarsi. hakeme kizdiginda 'satanist hakem' diye bagirip gündemi takip edenlerdir. ******'e dil uzatan dönemin milletvekili hasan mezarci'ya 'hasan mezarci'ya kafam girsin' diyen tezahüratiyla cumhuriyet'in kemalist çizgisindeki durusunun ödünsüz sesidir. ezik civcivler'in yalakaliklarina 'tek adam, atam' yada 'bir pankartta
verhaugen'e aç avrupa sampiyonu ol fener' diyen zekadir. besiktas askini
pankartlarda 'baska boyutlarin tanrisi' diye ifade eden kalp'dir. ceza'si geregi bos kalmis tribünlere 'ruhumuz yeter' yazan yüreklerdir. kasinanin tesislerinde ziyaret eden yada ellerine verdikleri 'cobarde gallina ortega (korkak tavuk ortega) ' pankartiyla maymun edenlerdir. 'erkek adam renkli tak1m tutmaz' deyip alemi dut yemis bülbüle çevirenlerdir. 'isiklar söndügü zaman tüm fenerliler güzeldir' pankartiyla herkesi güldürenlerdir. 'bizim taraftarimiz daha fazla' diye böbürlenenlere 'en fazla sinek'de bokun üzerinde olur' cevabini yapistiranlard1r. futbolcusuna kizdiginda 'askimiz renklere sizlere degil' diyen renk askidir. 2 km bayrak yapip dünya rekoru kiran sevgidir, o bayragin en arkasinda hiç birakmadan duran 72 yas1ndaki teyzedir. ayakta boynunda siyah beyaz kaskoluyla titreyerek karakartallarini seyreden nine'dir. tribünde bir doktordur, isçidir, is adamidir, okuma yazma bilmeyen bir sokak çocugudur, profesördür. omuz omuza ziplayip 'besiktasim benim
biricik sevgilim' diye gözünde yas girtlagini yirtan solcusudur, sagcisidir,
ateistidir, hacisidir, müslümanidir, ermenisidir, yahudisidir, hiristiyanidir. irak isgalinden önce savasa karsi duran yurtseverlerin yanindaki ruhtur. mitinglerde 'besiktasliyiz, savasa karsiyiz 'tezahüratlarinda,tribün'de 'savasa hayir',
'amerikan sahinlerine kars1 karakartallar' pankartlariyla tepkisini koyand1r. bir f16 burnuna yapilmis kartal'd1r. çarsi'nin 'a' sini
anarsinin 'a'siyla yazan güce tapmayan isyankarliktir. 'siyah beyaz ölüm yasam' diyen felsefedir. holiganligi kahpelik, delikanliligi da hayat felsefesi olarak benimseyenlerdir. sevinmek için sevmeyendir, inadina inançla basli oland1r. nazim hikmet'in 'aslolan hayattir' ina tribünlerin haci babasiyla 'hayatta besiktas' diye ölümsüzlestirenlerdir. 'çarsi,
mustafa kemal hariç herkese, hatta kendine de karsi' diyen aykiriliktir. tribüne boydan boya 'ölüm ne zaman ve nereden gelirse gelsin; mezarima siyah beyaz güller atilacaksa, mezar tasima besiktas yazilacaksa, böyle ölüm hos gelsin sefa gelsin...' yazan ölümsüz sevgidir. çarsi ruhu besiktasinin uslanmaz asi ruhudur,
Besiktasini taparcasina seven cilgin asigidir.....
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Ç@RŞI nedir?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sevinç nedir?
» Tecktonik nedir ?
» Anime nedir..........(Tarihi gelişimi)
» Uprock Nedir?
» Buyruk nedir?

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
www.Festinocafe.com :: Futbol :: Besiktas-
Buraya geçin: